Rozwody – kiedy podjąć taką decyzję?

Większość małżeństw panikuje obawiając się słowa rozwód, co nie jest zaskakujące. Bez względu na to, co się stanie, łączy ich wiele rzeczy. Nadal doświadczają do siebie całej masy uczuć, przywiązania emocjonalnego, a za jednym zamachem trzeba będzie odciąć połowę swojego życia. Rozwody to stres, ale zdarzają się często wśród ludzi w różnym wieku. Każdy, wchodząc w małżeństwo, jest pewien, że to na całe życie. Jak więc zrozumieć własne uczucia i czy naprawdę trzeba opuścić rodzinę, czy może uratować małżeństwo?


Rozwody – co powoduje podejmowanie takich decyzji?

Z prasy i serialu telewizyjnego wiadomo, że istnieją małżeństwa dla pozoru, fikcyjne małżeństwa na określony czas, ale zwykli ludzie, z których ogromna większość poślubia z miłości, szczerze wierząc, że będą razem do końca życia, i słusznie. Żywe uczucia, wspólnie spędzony czas to źródło wspólnych wspomnień, które się jednoczą, stanowią podstawę do dalszych relacji. Ale jeśli kiedyś drogi zaczną się rozchodzić, co należy zrobić?

 

Wśród ludzi, decyzje o rozwodach nie przychodzi nagle. Myśl zaczyna się pojawiać w odpowiedzi na irytację, niezadowolenie, ale wraz z nią rodzą się wątpliwości, czy konieczne jest podjęcie tak ważnej decyzji? Może będzie lepiej, czy warto czekać? Małżonkowie przepraszają za swoje zachowanie, obiecują zmianę, wręczają prezenty, a nawet oferują terapię dla małżeństw, co oznacza, że wkrótce wszystko będzie tak, jak było. Niestety w większości przypadków nadzieje na lepsze relacje nie są uzasadnione.
Aby zmienić siebie, swoje życie, trzeba podjąć wysiłek, ale nie wszyscy są na to gotowi. Często mężczyzna, któremu grozi rozwód, przeprasza, widzi, że żona znowu wybacza i dochodzi do wniosku, że ona boi się go stracić i nigdy nie zdecyduje się na rozwód, co oznacza, że może być trochę dobrym facetem, a potem znowu żyć tak, jak uważa za stosowne.
Dlatego, jeśli lata mijają, a sytuacja powtarza się bez końca, bez logicznego zakończenia, warto zastanowić się, jak długo można czekać na pogodę nad morzem? Trzeba spojrzeć trzeźwo na sytuację: winny mąż daje kwiaty i jest gotowy spełnić każde pragnienie. Zaoferuje, że pójdzie do psychologa rodzinnego, aby załatwić sprawę. Czy on się zgadza? Świetnie. A kiedy teraz nie ma czasu / pieniędzy / dobrego specjalisty, jakoś później.
Wniosek: mężczyzna wcale nie chce niczego zmieniać, jest całkiem zadowolony z obecnego stanu rzeczy, a kobieta? Jeśli nie nadszedł czas, aby dać naprawdę ostatnie ostrzeżenie. Może to być odniesienie do sytuacji „nie spędzasz ponownie nocy w domu to składamy wniosek o rozwód” lub z określeniem „nie przestajesz pić w ciągu sześciu miesięcy, rozstajemy się”, ale konsekwencje muszą przyjść. Tak, to bywa trudne w realizacji, ale czy warto nadal tak żyć?

Polecamy także:

Rozwody wnioski złożone – co dalej?

 Rozwody nie są sprawami, które przeprowadzane są szybko, nawet, jeśli nie ma dzieci i sporów majątkowych. W sprawach rozwodowych dobrze mieć wsparcie adwokata, który przygotuje wszystkie dokumenty, złożył w sądzie, podpowie jak postępować na sali sądowej i jak walczyć o swoje interesy.
Szukanie powodu, dla którego nie można już żyć razem, jest niewdzięcznym i beznadziejnym biznesem. Każdy oprócz rodziny, komunikuje się z masą innych ludzi i każdy zmienia się w czasie. Na lepsze lub gorsze, nie jest łatwo powiedzieć, ale jeśli w wyniku tego miłość przeminęła, to się stało i trzeba wziąć tę sytuację za pewnik.

Oczywiście można spróbować zmienić swoje życie, zwrócić się do psychologa, ale trzeba być ze sobą szczerym – czy jest to konieczne w obu przypadkach? Każdy z małżonków stara się ożywić szczęście, czy po prostu wije jak ryba na lodzie? I absolutnie nie warto obwiniać siebie, jeśli powodem rozwodu jest przemoc fizyczna lub moralne upokorzenie ze strony małżonka, to jest się winnym tylko za to, że nie od razu wyrzuciło się go z domu. Oczywiście analizowanie błędów, zwłaszcza razem z profesjonalnym psychologiem i wyciąganie wniosków będzie bardzo przydatne w przyszłych relacjach, ale nie trzeba w ogóle pielęgnować swojej winy, a zwłaszcza nie warto zastępować konstruktywnej refleksji winą, uznając winę za pokutę.


Rozwody – jak sobie pomóc?

W rzeczywistości jest to dość niebezpieczny moment, trzeba być silną osobą, aby nie próbować ponosić całej odpowiedzialności za to, co się dzieje, ponieważ takie dążenie jest naturalną ochronną reakcją psychiki. To psycholog pomoże ukierunkować tę reakcję, a także związaną z nią intensywność emocjonalną, w konstruktywnym kierunku.

Najczęściej zaleca się stworzenie pewnej psychologicznej kotwicy, złożenie sobie obietnicy, zaprzestanie znoszenia agresji, zaprzestanie kompromitowania własnych uczuć i pragnień na rzecz innych itp. Rozwody się zdarzają, jeśli nie można żyć wspólnie na zdrowych zasadach, lepiej taki związek zakończyć. Tak, więc rozwód miał miejsce, a co dalej wolność czy samotność? Argument rozwód i kogo będziesz potrzebować, teraz staje się twarzą w twarz z tą sytuacją.

Trzeba dać sobie czas na dostosowanie się do nowej rzeczywistości i oczywiście nie zaniedbywać utrzymywania kontaktów z rodziną i znajomymi. Czasami jest dobrze, gdy ktoś bezstronny może spojrzeć na sytuację z boku, dzięki czemu pomoże zobaczyć wydarzenia w nowym świetle. Rozwody czasami powodują odczuwanie bezruchu, ale trzeba zacząć swoje życie od zera.

You may also like