Jaka jest konstrukcja dachu? Dach jest wierzchołkiem korpusu głównego i zakończeniem fazy zamkniętej powłoki. Budowa…
Fotowoltaika
Nie można zaprzeczyć, że fotowoltaika staje się obecnie coraz bardziej popularna. Ale jest to całkowicie zrozumiałe – w końcu to jeden ze sposobów na zminimalizowanie kosztów energii elektrycznej. Jednak wiele osób nadal nie do końca rozumie, o co chodzi w tym systemie. Warto zapoznać się z jego absolutnymi podstawami, aby zrozumieć jego znaczenie w przeciętnym gospodarstwie domowym.
Czym jest fotowoltaika? Jak działa fotowoltaika? Dlaczego fotowoltaika i panele słoneczne są tak ważne? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w poniższych artykułach, do lektury których zapraszamy wszystkich zainteresowanych.
Czym jest fotowoltaika?
Wiele osób może nie wiedzieć, czym jest fotowoltaika. Cóż, jest to proces, w którym materiały półprzewodnikowe zamieniają światło bezpośrednio na energię elektryczną – doskonałym przykładem jest krzem. Słowo to zostało użyte po raz pierwszy pod koniec XIX wieku i pochodzi od dwóch greckich słów „phos” i „volt”. Jedna to światło, a druga to elektryczność. W związku z tym mamy do czynienia z dokładnym opisem zjawisk fotowoltaicznych, obejmującym głównie bezpośrednią konwersję światła na energię elektryczną. Co ciekawe, zjawisko to wykorzystywane jest do zasilania zakładów przemysłowych czy domów. Warto wspomnieć, że koszty komponentów wykorzystywanych do produkcji ekologicznej energii znacznie spadają, więc technologia ta znajduje coraz szersze zastosowanie. Wielu wierzy, że innowacyjne systemy fotowoltaiczne uwolnią nas od paliw kopalnych jako sposób na rozwiązanie bieżących problemów środowiskowych.
W energetyce fotowoltaicznej wykorzystuje się ogniwa fotowoltaiczne, które są urządzeniami półprzewodnikowymi – zwykle są wykonane z krzemu monokrystalicznego, krzemu polikrystalicznego lub krzemu amorficznego. Gdyby ogniwa były wykonane z tego pierwszego materiału, ich maksymalna wydajność mogłaby wynosić od 18% do 20%. W przypadku ogniw polikrystalicznych wydajność wynosi od 16% do 17,5%, co czyni je nieco tańszymi. Najmniej wydajne są panele wykonane z krzemu amorficznego. Sprawność wynosi od 8% do 9% z powodu niezwykłego zaburzenia sieci.
Jak działa fotowoltaika?
Wiemy już, czym są fotowoltaika i jakie są ich właściwości. Byłoby dobrym pomysłem, aby uzyskać więcej informacji o tym, jak to działa teraz. Cóż, osobliwością technologii fotowoltaicznej jest to, że wykorzystuje ona półprzewodniki potrzebne do generowania elektryczności w oparciu o efekt fotoelektryczny. Kiedy foton o wystarczającej intensywności penetruje komórkę, elektron jest wzbudzany do wyższego stanu energetycznego. Ponadto stają się wolne, zachowując się jak materiały przewodzące. Wolne elektrony są uwięzione, tworząc prąd elektryczny. Im więcej światła zostanie pochłonięte, tym więcej energii może wytworzyć fotowoltaika. Dzięki zjawisku fotowoltaicznemu energia słoneczna może zostać zamieniona na energię elektryczną. Jak widać, zdecydowanie warto wspomnieć o tym rozwiązaniu, które pozwala zaoszczędzić sporo na rachunkach za prąd.
Polecamy:
Dlaczego fotowoltaika i panele słoneczne są tak ważne?
Warto zauważyć, że energia elektryczna wytwarzana przez ogniwa słoneczne jest uważana za czystą i przyjazną dla środowiska. Praca poszczególnych elementów jest cicha i nie przeszkadza w codziennej pracy. Jedynym paliwem dla systemu fotowoltaicznego są tak naprawdę promienie słoneczne, więc żadne zanieczyszczenia nie są uwalniane do natury. Warto podkreślić, że systemy fotowoltaiczne nie rzucają się w oczy – takie drobne elementy można znaleźć np. na dachach budynków, a ich zadaniem jest pozyskiwanie jak największej ilości energii. Początkowo fotowoltaika wykorzystywana była w kosmosie – niestety ich utrzymanie było stosunkowo drogie, a czasem wręcz niemożliwe. Dziś nadal zasilają satelity Ziemi, ale są również wykorzystywane szerzej. Te baterie działają długo i są uważane za niezawodne. Pamiętaj, że energia słoneczna to odnawialne źródło energii, które minimalizuje negatywny wpływ na przyrodę. Ponadto zmniejszyło się nasze uzależnienie od ropy naftowej, która często jest trudna do pozyskania. Dlatego nie przyczyniamy się do zużycia zasobów, których ilość jest już bardzo ograniczona. Niewątpliwie dużym udogodnieniem jest to, że systemy fotowoltaiczne dowolnej wielkości mogą być budowane zgodnie z naszymi potrzebami energetycznymi. Jak widać fotowoltaika jest dziś bardzo ważna.