Tegoroczne zainteresowanie wakacjami polaków w kraju powinno być jasnym sygnałem dla hotelarzy. Popyt na usługi…
Jak szukać ofert deweloperów?
Rynek nieruchomości jest aktualnie niezwykle duży, a dodatkowo ciągle się rozwija. Ofert deweloperów jest bardzo wiele, ale szukając właściwej nieruchomości dla siebie, często trudno jest wybrać te oferty, które są naprawdę wartościowe dla konkretnego klienta. Przystępując do szukania nieruchomości, warto zastanowić się wcześniej, na które kryteria zawarte w ofertach zwracać największą uwagę i co jest najistotniejsze w kontekście atrakcyjności danej oferty. Warto poświęcić odpowiednio dużo czasu na znalezienie ciekawej oferty, gdyż w przypadku nieruchomości, można w ten sposób zaoszczędzić nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych.
Na rynku w Polsce działa bardzo wielu deweloperów. Są to zarówno mniejsze firmy, które realizują niewielkie inwestycje, jak również duże korporacje, które realizują jednocześnie inwestycje o wartości wielu miliardów złotych. Taka dywersyfikacja rynku sprawia, że trudno jest zdecydować się na ofertę konkretnej firmy deweloperskiej, gdyż trzeba przebierać pośród wielu ofert. Deweloperzy także nie ułatwiają klientom wyboru, gdyż rywalizują o względy klientów reklamując się w wielu miejscach i eksponując swoje zalety, jak i zalety swoich inwestycji. Klienci szukający mieszkania, domu lub lokalu inwestycyjnego muszą zwrócić uwagę na bardzo wiele aspektów i unikać podejmowania pochopnych decyzji, aby uniknąć ewentualnych strat finansowych. Przeglądając oferty deweloperów, można wziąć pod uwagę kilka czynników, takich jak:
- cena nieruchomości,
- lokalizacja,
- standard wykończenia,
- zakres wykończenia,
- finansowanie,
- etap budowy w momencie zakupu.
Jak widać, czynników które należy uwzględnić interesując się daną nieruchomością jest bardzo wiele. W procesie decyzyjnym przed zakupem nie należy pomijać żadnej z nich, gdyż zakup nieruchomości jest dość trudny ze względu na swoją specyfikę i można łatwo odnotować duże straty finansowe, nie podchodząc do tego zagadnienia na spokojnie.
Cena nieruchomości, a lokalizacja
Deweloperzy przeważnie rozpoczynają nowe inwestycje na obrzeżach miast, gdyż najbardziej centralnie położone działki są już zajęte. Ogólna zasada jest jednak taka, że im bliżej do centrum miasta, tym cena nieruchomości jest droższa. Jest to naturalne i może być zarówno wadą, jak i zaletą. Na pewno jest to zaleta dla osób, które szukają nieruchomości, która będzie miała stabilną cenę i będzie ją łatwo ewentualnie sprzedać lub wynająć. W tym kontekście nieruchomości zlokalizowane blisko centrum są najbardziej stabilne, niezależnie czy są to mieszkania, domy, czy lokale użytkowe. Wadą jest jednak cena, gdyż deweloper poczynając taką inwestycję ponosi o wiele wyższe koszty zakupu gruntów, co później przekłada się na wzrost cen. Sam proces spekulacji i wyższy popyt przy ograniczonej podaży także winduje ceny do góry. Podjęcie decyzji dotyczącej tego, czy kupić lokal w lepszej lokalizacji, czy nieco gorsze, jednak o wiele taniej pozostaje do rozważenia dla każdego klienta, gdyż jest to zależne od pobudek towarzyszących kupno nieruchomości. Warto jednak do tego podejść poważnie i skrupulatnie przemyśleć ten aspekt, gdyż nieruchomość, którą łatwo wynająć może po wielu latach okazać się o wiele mniej problematyczna, gdy zmienią się plany życiowe.
Stan deweloperski – co to jest?
Deweloperzy często zamieszczają w swoich ogłoszeniach wzmiankę o tym, że sprzedawane mieszkania są w stanie deweloperskim. Oznacza to, że mieszkania są niewykończone i pozostawione do wykończenia przez klienta. W praktyce oznacza to, że kupuje się mieszkanie z gołymi ścianami, które nie są pomalowane i rozprowadzonymi instalacjami elektrycznymi i hydraulicznymi. Reszta leży w gestii klienta. Jest to dobra opcja dla osób, które chcą wykończyć mieszkanie lub dom po swojemu, a po zakupie i tak planowali remont. Tym bardziej jest to polecane osobom, które kupują lokal użytkowy i chcą zaaranżować go według własnych potrzeb. Przeważnie korzystając z takiej oferty dewelopera, ceny są od tysiąca do nawet dwóch tysięcy złotych niższe, przeliczając za metr kwadratowy mieszkania, gdyż taką kwotę należy doliczyć, aby całkowicie wykończyć lokal.
Reasumując, przeglądając oferty deweloperów uwzględniając jedynie ceny za mieszkanie lub ceny za metr kwadratowy, co jest najbardziej popularne, gdy szuka się nieruchomości za pomocą portali ogłoszeniowych, należy uwzględnić to, że lokal lokalowi nierówny i do każdej oferty należy podchodzić indywidualnie. Nie wolno analizować cen w oderwaniu od kontekstu, takiego jak lokalizacja, standard wykończenia lub sam fakt, czy lokal jest wykończony pod klucz, czy w stanie deweloperskim. Jest to kluczowe dla wyceny nieruchomości więc każdą ofertę dewelopera należy traktować indywidualnie i we własnym zakresie oszacować, ile do danego lokalu będzie trzeba dopłacić w ramach dostosowania go do własnych potrzeb. Najlepiej jest więc nie określać limitu cenowego na samym początku, a przeglądać oferty grupując je według lokalizacji, a dopiero po znalezieniu nieruchomości w odpowiednim miejscu analizować, czy cena jest odpowiednia.