Obecnie, jeżeli chodzi o bramy garażowe, można śmiało napisać, że wybór jest dostateczny. Jeszcze kilkanaście…
Dach z blachy trapezowej
Dach jest jednym z newralgicznych elementów architektonicznych budynku. Chroni przed zjawiskami atmosferycznymi – zimą powinien trzymać ciepło, a latem regulować temperaturę. Musi dawać ochronę przy najgwałtowniejszych ulewach i tłumić dźwięki z zewnątrz. Wśród najpopularniejszych pokryć dachowych wyróżniamy: dachówkę ceramiczną, blachodachówkę, blachę trapezową, gonty bitumiczne i drewno. Dach to także wizytówka domu.
Elementy dachu
Pokrycie dachu i inne elementy wpływają na jego wygląd i trwałość. Aby konstrukcja dachowa funkcjonowała prawidłowo, musi ze sobą współgrać kilka elementów. Część z nich jest niewidoczna dla użytkownika. Dach składa się z kilku elementów: więźby dachowej, czyli szkieletu dachu – rozbudowanej drewniana konstrukcja odpowiadająca za przeniesienie ciężaru na ściany budynku, membrany dachowej – elementu zabezpieczającego dach przed wodą i odprowadzającego wilgoć z wnętrza budynku, pokrycia dachowego, np.: blachy trapezowej oraz akcesoriów dachowych – elementów wykończeniowych, takich jak: kompletne instalacje, ochrony przeciwśniegowe, elementy do obróbki kominów, okapy, kosze dachowe, kalenice, gąsiory, klamry do gąsiorów.
Blacha trapezowa – doskonały materiał na dach
Blacha trapezowa to jeden z najlepszych materiałów na wykończenie dachu. Jej zaletą jest niezwykła lekkość, przez co w żaden sposób nie obciąża więźby dachowej. Wykazuje się ogromną odpornością na czynniki zewnętrzne. Oznacza to, że nie blaknie pod wpływem słońca, nie przepuszcza wilgoci. Dodatkowym walorem tego materiału jest łatwość czyszczenia wszelkich zabrudzeń. Blacha trapezowa zwraca uwagę inwestorów efektownym wyglądem – sprawdza się w nowoczesnych budynkach. Szczególnie pięknie wygląda w połączeniu z metalowymi elementami. Kolejną zaletą, bardzo ważną dla kupujących, jest łatwość montażu. Użycie blachy trapezowej to błyskawiczny sposób na wykonanie solidnego, estetycznego, a co najważniejsze trwałego i odpornego na warunki atmosferyczne pokrycia dachowego. Blacha trapezowa bywa wykorzystywana jako podsufitka (podbitka). Dostępna jest w dużych arkuszach, umożliwia stworzenie jednolitej powłoki z minimalną ilością szczelin. Co ciekawe, blachę trapezową można zamontować na elewacji, co daje bardzo ciekawy efekt. Nie poleca się krycia blachą trapezową skomplikowanych dachów wielospadowych z lukarnami. Do tego typu dachów przeznaczone są blachodachówki.
Blacha trapezowa jako wykończenie podbitki
Podbitka zwiększa walory estetyczne dachu, dodatkowo zabezpiecza dach przed wilgocią i pojawieniem się szkodników. Może być wykonana z drewna, PCV lub blachy trapezowej. Osoby, które wybiorą blachę, mają pewność, że nie pojawi się żadna rdza, grzyby, czy pleśń. Blacha w roli podsufitki maksymalnie redukuje ryzyko odkształceń czy uszkodzeń mechanicznych. Najlepsza do tego celu jest blacha o dość niskich przetłoczeniach, nieprzekraczających 20 mm.
Jak kupować blachę trapezową?
Blacha trapezowa ma kilka istotnych zalet, dzięki którym jest często wybierana przez inwestorów. Można ją kupić w specjalistycznych sklepach budowlanych lub zamówić przez internet. Drugi sposób jest bez wątpienia wygodniejszy. Wybór koloru nie stanowi większego problemu – dostępne są blachy w różnych wybarwieniach. Bez wątpienia pod tym względem każdy kupujący znajdzie kolor odpowiedni do jego wizji wykończonego budynku i będzie zadowolony z zakupu. Dostępne są blachy szare, czarne, czerwone, zielone (w różnych odcieniach), beżowe, brązowe i niebieskie. Blachy sprzedawane są w specjalnych arkuszach. Każdy z nich zawiera pełny opis produktu: grubość, długość oraz szerokość (całkowitą i użytkową). W przypadku blachy trapezowej ważna jest też wysokość przetłoczenia. W internetowych sklepach można ustawić filtr stopnia połysku powłoki. Przy każdej blasze trapezowej jest podana cena brutto za 1 m2. Używając umieszczonego na stronie sklepu kalkulatora, można obliczyć koszt zakupu przeliczając cenę brutto z metr kwadratowy przez podaną liczbę arkuszy. Towar dostarczany jest do klienta po uregulowaniu opłaty. W ciągu 3 dni zamówiona blacha trafia do kupującego. Najtańsze są blachy drugiego gatunku, na których powierzchni arkusza mogą być widoczne niewielkie defekty wizualne, które i tak są niewidoczne z większej odległości. Blachy drugiego gatunku mogą służyć do pokrycia garaży, wiat lub zabudowań gospodarczych. Blachy powlekane poliestrem cechują się najlepszym zabezpieczeniem przed korozją. Ich cena jest jednak najwyższa, ale proporcjonalna do jakości.
Przed zakupem blachy trapezowej warto sprawdzić wszystkie oferty i porównać nie tylko ceny, ale także jakość towaru. Dach jest ważnym elementem konstrukcyjnym budynku, a od jakości materiałów użytych do budowy dachu zależy wytrzymałość tej konstrukcji i bezpieczeństwo użytkowników. Blacha trapezowa to nowoczesny i dobry jakościowo materiał wykończeniowy. Zaletą jest też niższa cena i dobre opinie osób, które zdecydowały się na jej zastosowanie. Kluczowy jest dobór rodzaj blachy i jej prawidłowy montaż.